Výtoky a svědění :

 Obecně se dá říct, že výtoky jsou velmi častý problém postihující hlavně mladší ženy a dívky. Do určité míry je slabší výtok, který nesvědí vcelku normální. Nejjednodušší rozdělení výtoků pro pacientky  je na kvasinkové záněty - svědivé, bílé, někdy až  hrudkovité výtoky. A bakteriální - bělavé, bíložluté, žluté,  nesvědí tolik, jsou bez  hrudek, někdy zapáchající, někdy zpěněné.  Výtok může být i smíšený, t.j. kvasinky i bakterie. Pokud  máte  výtok v pochvě i svědění zevního genitálu, je třeba vždy kromě krému na zevní genitál použít  i preparát  do pochvy.

  Na  léčbu kvasinkových zánětů můžete použít volně prodejné preparáty Gyno-Pevaryl, Jenamazol, Canesten, Clotrimazol, Candibene a tzv. Tetraborické globule (Globulus cum natrico tetraborico). V případě léčby doporučuji delší aplikaci,  7 a více dní. Pokud  je  zánět  rozsáhlejší, tak klidně i 10-14 dní.  Krátkodobá  1 - 3 denní aplikace většinou nestačí. Je vhodné se vyhnout  pohlavnímu styku po dobu léčby. Ohledně bakteriálních výtoků je otázka složitější, protože vaginální antibiotické preparáty jsou vázány na předpis lékaře. 

  Nicméně, doporučuji jako první pomoc koupit  z lékárny Tetraborické globule (protože někdy zabírají i na bakterie) nebo vaginální výplachy s  tea tree oilem -  Femigel, Aflovag či Rosalgin. Většinou dochází k úplné a trvalé, nebo aspoň přechodné úlevě. Teprve pokud tato léčba nezabere, je možné v ambulanci předepsat léky na předpis. Nicméně část  dívek a žen na výtoky trpí, a proto je třeba určitá dlouhodobá (nebo i  trvalá) prevence výtoků, jinak se stále vrací. Typické vyvolávací faktory výtoků jsou:  bazén, rybník (tady jsou vhodné preventivně tampóny napuštěné tea tree oilem - z lékárny), sauna, fitness, delší jízda na  kole, pohlavní styk, někdy i okolo menstruace.

 Z režimových opatření je  vhodné omezit  výrazně sladké, preferovat  spíše celozrnné pečivo než  klasické bílé, polykací probiotika též mohou pomoct,  používat pouze  mýdla na intimní hygienu jako Lactacyd a Chilli intima, Saforell,  dále  nejsou vhodné kalhotky typu tanga, pouze  klasické bavlněné. Také spíše preferovat vzdušnější oblečení (typicky nevhodné jsou silonky).

 A poslední řadě je třeba  užívat  dlouhodobě vaginálně nějaké probiotické vaginální lactobacily. Já doporučuji zvážit užívání nějakých lactobacilů, 2-3 x týdně. V tomto režimu je skutečně výtoků podstatně méně.  Bez  této preventivní perorální či vaginální lactobacilové probiotické léčby se většinou nedaří dosáhnout významné dlouhodobé úlevy.