Plánujete-li otěhotnět

 Pokud kouříte, snažte se přestat nebo kouření výrazně omezit (totéž platí i pro partnera - u něj kouření často zhoršuje spermiogram), vhodná je kyselina listová (1-2 tablety denně ještě před  otěhotněním) nebo prepráty jako Inofolic či Nosifol, které obsahují kromě kyseliny  listové i inositol, který pomáhá k pravidelné ovulaci.

 Pokud navštěvujete trvale nějakého lékaře jako neurologa (tady pozor na užívané léky a těhotenství), revmatologa (stejné), diabetologa (cukrovku je nutno před a na počátku těhotenství velmi dobře kompenzovat), kardiologa (většinou je třeba jen změna léku na arytmii či tlak), endokrinologa (event. změna dávky léku) či další odborníky a máte nějaký závažný zdravotní problém či léky, je vhodná konzultace před otěhotněním nebo počátkem těhotenství. Pokud máte poměrně častou tzv. trombofilní mutaci (větší srážlivost krve), je třeba jen konzultace někdy počátkem těhotenství u hematologa. Většinou se tento stav řeší jen sledováním v těhotenství, bez nutnosti preventivní léčby.

 Pokud se menstruace nedostaví v očekávaném termínu, proveďte si těhotenský test doma - doporučuji z ranní moči,  výsledek je poté jednoznačnější. Při pravidelném 28-denním cyklu je vhodné se testovat až den, dva po vynechání menstruace (samozřejmě i později, to platí hlavně při delších cyklech okolo 30-35 dní). Pokud si budete dělat  test dříve, tak je často výsledek nejasný, neprůkazný. Kontrola u gynekologa a ultrazvuk má význam nejdříve 5+0 ( v případě špinění a podobně ), t.j. 5.ukončený týden od počátku poslední menstruace - tou dobou je vidět pouze plodové vejce.  Živý plod bývá dobře vidět až okolo 7. týdne (  7+0 a více). 

 Určitě je dobré být před ultrazvukovým vyšetřením čerstvě vymočená. Pokud přijdete na kontrolu až  8-10. týden, také se nic neděje a nic nezanedbáte. Okolo ukončeného 10. týdne se dá říci, že  je již  riziko potratu velmi malé. Touto dobou se dá také již přesně stanovit termín porodu (jestli odpovídá podle menstruace i ultrazvuku). Na webu jsou k dispozici např. těhotenské kalkulačky pro váš  přehled termínů. Pro ujasnění termínů a výpočtů v těhotenství se nepoužívají měsíce, ale týdny a dny. Těhotenství trvá průměrně 40 týdnů. Třeba  6+5 je 6 týdnů a 5 dní od počátku poslední menstruace a je to již vlastně sedmý týden.

Časté dotazy nastávajících maminek a obecné informace pro těhotné

 Doporučuji užívat kyselinu listovou (Acidum folicum) už v době plánování těhotenství (a nejpozději nasadit ihned po zjištění těhotenství), je volně  prodejná. Je prokázáno, že statisticky asi o 40-50% snižuje riziko vrozených vývojových vad u plodu. Je vhodné užívat aspoň do 14-15. ukončeného týdne. Nebo je vhodné užívat těhotenské multivitamíny (ty jsou lepší, protože obsahují i jód, železo atd.), nicméně jsou dražší.

 Velmi častý dotaz je na alkohol - v případě, že ho pijete ještě před vynecháním menstruace, tj. nevíte o těhotenství, tak je to bezpečné, plod je prvních 14 dní po ovulaci a oplodnění velmi resistentní na vlivy léků, alkoholu atd. Potom v těhotenství nejdříve po 15.týdnu maximálně jednou za  14 dní malou skleničku vína nebo piva,  více by nemuselo být bezpečné !!  V případě léků je třeba individuální konzultace s lékařem. Je vhodné se vyvarovat tepelně neupraveného masa- sushi, tataráky, krvavé bifteky atd. Dále nejsou vhodné plísňové sýry. Pozor na některé bylinky, účinek není u všech dobře zdokumentován, proto v běžných dávkách je užívat můžete, ale vysoké dávky úplně vhodné být nemusí. Sauna maximálně do 70 stupňů. Barvení vlasů je možné a bezpečné. Pití kokakoly, kávy či černého čaje je možné v dávce dvou menších (slabších) šálků denně.

 Pozor při sportech na úrazy a eventuální nechtěné údery při kontaktních sportech. Při řízení auta bývají lehce zpomalené reakce, vhodný je těhotenský pás do auta. V začátku těhotenství bývá hlavně velká únava, často lehké pobolívání v podbřišku, časté jsou zácpy - jako prevence je vhodné hodně ovoce, zeleniny, vláknina (třeba Psyllium či lněné semínko). Když je nejhůře, tak i eventuálně čípky do konečníku. Hodně pít  tekutiny - prevence zácpy a močových infekcí. Nucení na močení je časté, ke konci těhotenství může být i únik moči.

 Časté jsou výtoky, hlavně kvasinkové (bílé svědivé, často hrudkovité). V případě  navštěvování bazénu je  vhodné mít  preventivně v pochvě tampón napuštěný tea tree oilem nebo si po bazénu zavést  tabletu s  lactobacilem do pochvy - jinak je  vyšší riziko výtoku a svědění. Obecně výtoky v  těhotenství jsou časté, často se po přeléčení vracejí. V drtivé většině nemohou ohrozit Vás ani miminko, ale jsou samozřejmě obtěžující. Proto doporučuji do 14. týdne těhotenství vaginálně nějaký vaginální lactobacil, třeba Gynocaps, dále preparáty jako Lactofeel,  Feminella, Femigel, Rosalgin atd. - vše  je volně  prodejné. Po 14.týdnu jsou zcela bezpečné a většinou dobře  zabírající tzv. Tetraborické globule (průhledné globule, volně prodejné v lékárně) nebo třeba Clotrimazol, Canesten, Gyno-Pevaryl.  Pokud často trpíte na výtoky a svědění,  potom doporučuji dlouhodobě preventivně třeba 3 x týdně  vaginální lactobacily.

 Dále je vhodné si mazat pokožku krémy již od relativně časnějších týdnů těhotenství jako prevence strií (krémů a olejů je spousta, např. jako tip  Elasti-Q nebo Bi-Oil ). V letních měsících určitě používat opalovací krémy s  vysokým faktorem, jako prevenci vzniku těhotenských skvrn v obličeji. Na pálení žáhy (což velmi časté) možno použít již od počátku těhotenství např. Rennie či Anacid. V případě nevolností (velmi časté,  většinou končí do 12.-15. týdne, ale mohou výjimečně být i celé těhotenství) se doporučuje zázvor. V prodeji ve formě čajů, lízátek, bonbonů nebo tabletek. Dále se doporučuje odložit snídani na později, vychlazená kokakola po lžičkách či zmrzlina zklidní žaludek.

 V případě průjmu v těhotenství je bezpečné živočišné uhlí. V případě dlouhé cesty letadlem, autobusem atd. se doporučuje  mít elastické punčochy, popíjet tekutiny a hýbat nohama, jako prevence trombózy. V případě nastydnutí , bolestí či teplot užívat paracetamol (Paralen a Panadol)  v uvedených dávkách (ne Brufeny, Ibalginy a Aspiriny). Teplotu byť třeba jen 37,3  srážet léky, tekutinami, event. i zábaly. Často někdy mezi 13.- 30. týdnem  začíná pobolívat děloha (jakoby tvrdnout), typicky po námaze, při únavě, ale i bez  toho. Doporučuji Magnezium (hořčík) v tabletách při potížích nebo je-li to často, každodenně v dávce 3x1 tbl, nestačí-li to, až 4x2 tbl denně. Obtíže poté výrazně ustupují. Občas mají těhotné křeče v nohou. Na to někdy pomůže opět Magnezium a ev. Calcium (vápník).

Magnézium neužívat ve stejnou chvíli jako železo ( železo obecně  nalačno ), protože se dohromady špatně vstřebávají.  Takže odstup tablet  od sebe  aspoň jednu hodinu !

 Časté jsou hemoroidy v těhotenství, je možno použít  libovolné čípky a masti z  lékárny - jsou bezpečné. Vhodné je se osprchovat vlažnou vodou po toaletě, používat vlhčené ubrousky, hodně pít tekutiny a jíst vlákninu. Doporučuji nějakou formu cvičení během těhotenství, jednak pro lepší kondici u porodu a dále jako prevence bolesti zad (velmi časté), též  občas ke konci těhotenství bolí pánev, kyčle a symfýza (kost vepředu), s tím nejde reálně nic provést (jedině elastickým  obinadlem  omotat  pánev a stáhnout).

 Časté jsou dotazy na použití pomůcek Epi-No a Aniball k prevenci většího porodního poranění - osobní zkušenosti během  porodu s  nimi  nemám,  pacientky si to celkem chválí, doporučuji si načíst diskuse na internetu. Rozhodně to ale není nezbytnost k porodu . Pražské porodnice většinou mají zavedenou registraci rodiček ve 14+0, doporučuji se načíst stránky konkrétní porodnice. Malé porodnice bývají bez registrace. Po porodu císařským řezem je vhodné promazávat a masírovat  jizvu (po  zhojení - zhruba po 10 dnech) několikrát denně. Jako přípravky na prevenci keloidní jizvy jsou dobré gely Strataderm či Contratubex. Eventuální porodní poranění dobře hojí řepík, heřmánek či též desinfekční přípravek peroxid vodíku. Při kojení a eventuálním zánětu prsu je dobré přikládat lokálně zelí či tvaroh. Hodně tekutin, Paraleny a Brufeny na sražení teploty.

V případě, že by vás  postihly v  těhotenství a po porodu úzkosti či deprese, můžete vyhledat informace třeba tady      https://www.usmevmamy.cz

 Dále si můžete stáhnout do mobilu aplikaci Kogito, která vám  opět  může  pomoci s vaším duševním stavem .

VYŠETŘENÍ, KTERÁ VÁS ČEKAJÍ V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ

Vyšetření provádíme velmi individuálně podle potřeby, obvykle každých 4 - 6 týdnů od počátku těhotenství až do 36. (40). týdne. Při každém vyšetření provádíme měření váhy a krevního tlaku, vyšetření moče.

 

Seznam vyšetření v těhotenství

7. - 10. týden

vyšetření a ultrazvuk k potvrzení těhotenství a určení jeho stáří

11. - 14. týden

prvotrimestrální screening chromozomálních vad nehrazený pojišťovnou - napřed krev. odběry , potom ultrazvuk

(krevní skupina + protilátky, HIV, syfilis, žloutenka typu B, krevní obraz, glykémie nalačno)
( + odběry krve na HCG + PAPP v 11. týdnu, ultrazvukové vyšetření NT a další markery ve 13-14.týdnu)

Na všechny odběry je nutné se napít čisté vody  - aspoň 400 ml 

14 + 0  týden

registrace k porodu ve vybrané porodnici-nastudovat si www stránky porodnice

  20.- 22. týden

 ultrazvukový screening vrozených vývojových vad

24. - 28. týden

provedení oGTT (test na těhotenskou cukrovku)

lépe už po 24 týdnu

29. - 32. týden

ultrazvukové vyšetření plodu a krevní odběr

Na všechny odběry je nutné se  napít čisté vody  - aspoň 400 ml 

   

35. - 37. týden

odběr kultivace z pochvy , event. odeslání pacientky do poradny vybrané porodnice